Od czego zacząć budowę makiety. Jak wykonać rysunki potrzebne do przygotowania swojej makiety?

Niezależnie od tego, czy chcesz przygotować makietę wycinając jej elementy nożykiem, czy może zaplanowałeś wycinać laserem a później tylko posklejać ją w całość, będziesz musiał przygotować koncepcję budowy i rysunki elementów.

Budowa każdej makiety zaczyna się od przeanalizowania całego procesu modelowania i obejmuje dobór skali, materiałów i ich rodzajów, grubości, sposobu obróbki, sposobu klejenia lub łączenia ze sobą poszczególnych elementów, opracowania sposobu wykonania planszy, malowania itd. Ten proces jest wspólny, niezależnie od wybranej techniki wykonania makiety. Warto poświęcić mu więcej czasu i zaplanować dokładnie wszystkie etapy pracy nad makietą. Czas ten zwraca się przy montażu, gdy znamy następny krok a wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, wtedy etap “manualny” okazuje się tym najprzyjemniejszym. Planując makietę dobrze jest przygotować również listę materiałów i potrzebnych narzędzi. Pomocniczo można wykonać prosty szkic pokazujący schemat ułożenia i kolejność łączenia poszczególnych elementów, co jest przydatne zwłaszcza, jeśli planujemy większą ilość detali. Jeśli mamy skomplikowany projekt, to przed wycinaniem elementów można również sięgnąć do programu 3d i wymodelować fragment przyszłej makiety tak, aby sprawdzić wirtualnie czy nasza koncepcja będzie możliwa do wykonania w praktyce. W sytuacji, gdy planujesz całą makietę wykonać ręcznie, zarówno wycinanie jak i składanie to na tym etapie możesz rozpocząć już pracę. W tym celu najlepiej wydrukować na papierze elewacje w skali makiety i na ich podstawie wycinać nożykiem docelowe elementy w tekturze lub innym wybranym materiale.

Jeśli chcesz przyspieszyć pracę nad makietą i wyciąć ją ploterem laserowym lub frezarką, będziesz potrzebował dodatkowo rysunków jej “części składowych”.

Elementy muszą być narysowane w formacie wektorowym, z którego korzystają plotery. Do stworzenia takich rysunków wykorzystuje się programy typu cad. Najczęściej rysunki powstają w Autocadzie, Archicadzie lub Corel Draw i Adobe Ilustrator. Oprogramowanie zwykle nie ma tutaj znaczenia, posłuż się programem, który znasz lub który preferuje firma, u której zlecisz usługę wycinania.

Rysowanie elementów do laserowego cięcia zaczynamy od przeskalowania projektu do skali makiety.

Rysowanie makiety w skali naturalnej utrudnia jej zaprojektowanie. Jest tak, ponieważ po skończonym rysowaniu budynku zmniejszamy wszystko na raz. Łatwo wtedy wygenerować elementy, które będą miały zbyt cienkie ścianki do wycięcia laserem. Polecam zerknąć do wpisu: ograniczenia w wycinaniu laserem, gdzie opisałem temat. Budowanie makiet to kompromis i nie wszystko da się pokazać takie, jakie jest w rzeczywistości. Nie wszystko skalujemy dokładnie, pewnych elementów w ogóle nie pokazujemy a niektóre modyfikujemy. Dlatego pomocne jest rysowanie w skali makiety. Daje to możliwość śledzenia na bieżąco wymiarów poszczególnych komponentów. Rysując w skali od razu zobaczysz, czy detal jest odpowiedni do cięcia laserem i będziesz widział, który element trzeba zmodyfikować tak, aby mógł zostać poprawnie wycięty. Rysowanie w skali ułatwia nam również dobór “na bieżąco” odpowiednich grubości materiałów na ściany, płyty balkonowe itp.

Po przeskalowaniu rysunków możemy przystąpić do rysowania poszczególnych elementów. W przypadku makiety budynku będą to jego “ściany”. Rysujemy kontury zewnętrzne i otwory okienne. Pomijamy na tym etapie stolarkę okienną, balkony i inne elementy “wystające” z elewacji jak pilastry, kolumny, attyki itp. Detale tego typu narysujemy w następnym kroku jako osobne części naklejane na elewację lub jak w przypadku stolarki, od wewnątrz budynku.

Na etapie rysowania ścian należy przewidzieć sposób łączenia ich w narożnikach.

Są dwa rozwiązania łączenia ścian w narożniku:

  • połączenie z fazowaniem krawędzi
  • połączenie proste

Pierwszy sposób wymaga specjalnego przygotowania krawędzi łączonych fragmentów, co wydłuża pracę. Drugi jest prostszy, należy przewidzieć jedynie udział grubości tektury w długości ściany. Wada tego sposobu to widoczna grubość tektury w narożniku.

Żeby budynek był zamkniętą, sztywną bryłą, potrzebujemy jeszcze podłogę i dach. Musimy je narysować z uwzględnieniem grubości zastosowanej tektury.

W najprostszych makietach okna i drzwi możemy narysować (wygrawerować) laserem nie wycinając ich. Jednak makieta wygląda lepiej, kiedy okna są wykonane jako wgłębne. Żeby przygotować takie okna ściany z wyciętymi otworami okiennymi, podklejamy od środka budynku warstwą z przygotowaną stolarką oraz bezbarwną lub półprzezroczystą folią.

Jeśli zdecydujesz się na wycinanie ploterami, odwiedź również zakładkę wycinaj, gdzie znajdziesz dodatkowe wskazówki przygotowywania plików do różnych ploterów.

Jeśli masz dodatkowe pytania, to możesz wysłać do nas maila lub zadać je w komentarzu pod wpisem.

 

Comments are closed.